Skip to content

325 Summit A/K/A 55 VroomJersey City, NJ 07306

Built 2009

Last Sale Date
Mar 16, 1995

Property Information

Block12201
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-C1-3U

Assessment

Land Value:$151,700
16%
Improvement Value:$815,900
84%
Total Assessment$967,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,607-0.6%
2024$21,742+40.1%
2023$15,520-0.4%
2022$15,578+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4841, Page 243