Skip to content

60 Tuers Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 26, 1997

Property Information

Block12202
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,691
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
46%
Improvement Value:$320,400
54%
Total Assessment$597,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,335-0.6%
2024$13,419+40.1%
2023$9,579-0.4%
2022$9,615+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5239, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1905