Skip to content

24 Gardner Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Mar 5, 1993

Property Information

Block16802
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,627
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
40%
Improvement Value:$327,500
60%
Total Assessment$546,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,192-0.6%
2024$12,269+40.1%
2023$8,758-0.4%
2022$8,791+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4582, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1900