Skip to content

86 Tuers Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jul 29, 1999

Property Information

Block12203
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,000
56%
Improvement Value:$237,900
44%
Total Assessment$540,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,078-0.6%
2024$12,154+40.1%
2023$8,676-0.4%
2022$8,708+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5478, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1930