Skip to content

339 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block12203
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,744
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,200
53%
Improvement Value:$213,300
47%
Total Assessment$456,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,194-0.6%
2024$10,258+40.1%
2023$7,322-0.4%
2022$7,350+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 8954, Page 874Recorded1/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1880