Skip to content

136 BroadwayJersey City, NJ 07306

Built 1865

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block9202
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,800
45%
Improvement Value:$173,700
55%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,067-0.6%
2024$7,112+40.1%
2023$5,077-0.4%
2022$5,096+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,190DeedBook 9639, Page 800Recorded2/10/2022

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5635, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1865