Skip to content

483 Mercer St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block13502
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,300
52%
Improvement Value:$183,400
48%
Total Assessment$385,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,613-0.6%
2024$8,667+40.1%
2023$6,187-0.4%
2022$6,210+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$428,000
Sq Ft924DeedBook 9860, Page 460Recorded11/12/2024

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 9797, Page 397Recorded1/23/2024

Property Sale

Sale
$10,000
Sq Ft1,366DeedBook 9466, Page 30Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 9388, Page 493Recorded3/19/2019

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5014, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1900