Skip to content

446 Mercer StreetJersey City, NJ 07302

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2015

Property Information

Block12402
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,331
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,900
58%
Improvement Value:$199,500
42%
Total Assessment$475,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,616-0.6%
2024$10,682+40.1%
2023$7,625-0.4%
2022$7,654+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979