Skip to content

614 Montgomery St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 20, 1990

Property Information

Block12406
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,831
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,500
51%
Improvement Value:$265,500
49%
Total Assessment$547,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,215-0.6%
2024$12,291+40.1%
2023$8,774-0.4%
2022$8,807+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4261, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1900