Skip to content

10 Emory St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 10, 2003

Property Information

Block16701
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page167

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,774
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,600
43%
Improvement Value:$240,200
57%
Total Assessment$422,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,441-0.6%
2024$9,500+40.1%
2023$6,782-0.4%
2022$6,807+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7218, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1890