Skip to content

65 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 0001
Apartment

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 17, 2003

Property Information

Block17101
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page171

Building Details

Building Class---
Description4S-B-B-A-25U-H

Assessment

Land Value:$910,000
30%
Improvement Value:$2,092,900
70%
Total Assessment$3,002,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,055-0.6%
2024$67,475+40.1%
2023$48,167-0.4%
2022$48,347+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 7482, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 0001