Skip to content

75 Chestnut Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1887

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 24, 2015

Property Information

Block10901
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,619
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
44%
Improvement Value:$379,200
56%
Total Assessment$683,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,256-0.6%
2024$15,352+40.1%
2023$10,959-0.4%
2022$11,000+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,619DeedBook 9095, Page 901Recorded2/2/2016

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 9022, Page 409Recorded2/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1887