Skip to content

186 Wayne St.(Unit C0223)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0223
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage546
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
27%
Improvement Value:$230,000
73%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034-0.6%
2024$7,078+11.1%
2023$6,369-0.4%
2022$6,393+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$356,000
Sq Ft546DeedBook 9560, Page 657Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$315,250

From:

To:

Sq Ft546DeedBook 9003, Page 796Recorded10/29/2014

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8670, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1847