Skip to content

341 Monmouth St.(Unit C0311)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0311
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage978
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$380,900
79%
Total Assessment$480,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,739-0.6%
2024$10,806+11.5%
2023$9,691-0.4%
2022$9,728+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft978DeedBook 9692, Page 254Recorded8/25/2022

Property Sale

Sale
$589,000
Sq Ft978DeedBook 9679, Page 196Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft978DeedBook 9123, Page 52Recorded6/3/2016

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 8751, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1847