Skip to content

341 Monmouth St.(Unit C0404)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 3, 2009

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
13%
Improvement Value:$550,400
87%
Total Assessment$635,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,188-0.6%
2024$14,277+40.1%
2023$10,192-0.4%
2022$10,230+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8659, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1847