Skip to content

186 Wayne St.(Unit C0428)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Owner
---
Last Sale Price
$598,000
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0428
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage882
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
17%
Improvement Value:$417,800
83%
Total Assessment$502,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,228-0.6%
2024$11,298+40.1%
2023$8,065-0.4%
2022$8,095+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$598,000
Sq Ft882DeedBook 9768, Page 157Recorded9/1/2023

Property Sale

Sale
$598,000
DeedBook 9768, Page 157

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8801, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1847