Skip to content

187 Wayne St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$352,800
Last Sale Date
Jan 30, 2008

Property Information

Block12608
Lot6
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
18%
Improvement Value:$385,500
82%
Total Assessment$470,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,506-0.6%
2024$10,572+40.1%
2023$7,547-0.4%
2022$7,575+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$352,800
DeedBook 8443, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1847