Skip to content

187 Wayne St.(Unit C0318)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$426,350
Last Sale Date
Feb 4, 2008

Property Information

Block12608
Lot6
QualifierC0318
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage985
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
14%
Improvement Value:$522,800
86%
Total Assessment$607,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,572-0.6%
2024$13,657+40.1%
2023$9,749-0.4%
2022$9,786+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$426,350
DeedBook 8453, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1847