Skip to content

373 Monmouth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$1,260,000
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block12609
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,894
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$777,500
76%
Improvement Value:$249,200
24%
Total Assessment$1,026,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,926-0.6%
2024$23,070+40.1%
2023$16,468-0.4%
2022$16,530+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,260,000
Sq Ft1,894DeedBook 9660, Page 989Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale
$729,000

From:

To:

DeedBook 8985, Page 452Recorded7/28/2014

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6043, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1984