Skip to content

327 First St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2012

Last Sale Price
$1,135,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block12701
Lot2
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,186
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
9%
Improvement Value:$1,040,800
91%
Total Assessment$1,140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,474-0.6%
2024$25,634+40.1%
2023$18,298-0.4%
2022$18,367+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,135,000
Sq Ft2,186DeedBook 9429, Page 99Recorded8/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$535,000