Skip to content

325 First St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 18, 2013

Property Information

Block12701
Lot3
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S&2S-F-5UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage493
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$325,600
77%
Total Assessment$425,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,504-0.6%
2024$9,563+40.1%
2023$6,827-0.4%
2022$6,852+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$600,000

From:

To:

Sq Ft493DeedBook 8949, Page 154Recorded12/19/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 7598, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1900