Skip to content

374a Monmouth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Date
Sep 25, 1996

Property Information

Block12701
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$769,500
81%
Improvement Value:$180,500
19%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+23.3%
2023$17,307-0.4%
2022$17,372+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5047, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1984