Skip to content

323.5 First StJersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block12701
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,108
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,800
45%
Improvement Value:$687,100
55%
Total Assessment$1,257,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,089-0.6%
2024$28,265+40.1%
2023$20,177-0.4%
2022$20,252+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,111,000

From:

To:

DeedBook 8922, Page 26Recorded7/23/2013

Property Sale

Sale
$1,060,500
DeedBook 8529, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 2008