Skip to content

481 Jersey Avenue(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block12809
Lot19
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building ClassC0830
Description5S-B-A-5U-H(1)
Dwellings5
ZoningR-2
Sq Footage830
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$566,300
85%
Total Assessment$666,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,878-0.6%
2024$14,972+40.1%
2023$10,687-0.4%
2022$10,727+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8917, Page 468

Property Sale

Sale
$553,900
DeedBook 7773, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1900