Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0130)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0130
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage770
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$241,100
71%
Total Assessment$341,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617-0.6%
2024$7,665+40.1%
2023$5,471-0.4%
2022$5,492-22.1%
Property History

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

Sq Ft770DeedBook 9413, Page 479Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft770DeedBook 8923, Page 67

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847