Skip to content

158 Wayne St.(Unit C0108)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Owner
---
Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0108
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,307
Acreage1.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$641,500
87%
Total Assessment$741,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,558-0.6%
2024$16,662+40.1%
2023$11,894-0.4%
2022$11,938+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft1,307DeedBook 9925, Page 406Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$668,000

From:

To:

Sq Ft1,307DeedBook 9376, Page 172Recorded1/25/2019

Property Sale

Sale
$613,000

From:

To:

Sq Ft1,307DeedBook 9058, Page 580Recorded8/18/2015

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,307DeedBook 8946, Page 14Recorded11/27/2013

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847