Skip to content

158 Wayne St.(Unit C0306)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 12, 2011

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0306
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage423
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
28%
Improvement Value:$218,700
72%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,782-0.6%
2024$6,824+40.1%
2023$4,871-0.4%
2022$4,890+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8792, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1847