Skip to content

343 Varck St.Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block12707
Lot3
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building ClassC0667
Description4S-B-2C-6U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage667
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$354,200
78%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,142-0.6%
2024$10,206+40.1%
2023$7,285-0.4%
2022$7,313+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft667DeedBook 9333, Page 401Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 7527, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1847