Skip to content

186 Wayne St.(Unit C0121)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 4, 2011

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0121
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage715
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$359,100
78%
Total Assessment$459,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,252-0.6%
2024$10,316+40.1%
2023$7,364-0.4%
2022$7,392+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1847