Skip to content

117 Wayne StreetJersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$2,255,100
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block12802
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,718
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$780,000
37%
Improvement Value:$1,337,800
63%
Total Assessment$2,117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,290-0.6%
2024$47,587+40.1%
2023$33,970+20.0%
2022$28,317+18.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,255,100
Sq Ft2,718DeedBook 9542, Page 589Recorded3/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$1,400,000

From:

To:

DeedBook 9116, Page 42Recorded4/29/2016

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3862, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1880