Skip to content

497 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jun 23, 2006

Property Information

Block12802
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$773,500
46%
Improvement Value:$926,500
55%
Total Assessment$1,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,961-0.6%
2024$38,199+40.1%
2023$27,268-0.4%
2022$27,370+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 7958, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1880