Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
495 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 19, 2009
Property Information
Block12802
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128
Building Details
Building Class---
Description3S-B-O-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,882
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$864,500
36%
Improvement Value:$1,538,700
64%
Total Assessment$2,403,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $53,663 | -0.6% |
| 2024 | $54,000 | +40.1% |
| 2023 | $38,547 | -0.4% |
| 2022 | $38,692 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.