Skip to content

120 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2025

Property Information

Block12802
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,316
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$662,900
45%
Improvement Value:$794,500
55%
Total Assessment$1,457,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,544-0.6%
2024$32,748+40.1%
2023$23,377-0.4%
2022$23,464+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,650,000
Sq Ft2,316DeedBook 9824, Page 527Recorded5/24/2024

Property Sale

Sale
$1,380,000

From:

To:

DeedBook 9036, Page 914Recorded5/7/2015

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3300, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1890