Skip to content

320 York St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block12806
Lot16
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building ClassC0595
Description3S-BT-B-D-3UH(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage595
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$376,000
79%
Total Assessment$476,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,629-0.6%
2024$10,696+40.1%
2023$7,635-0.4%
2022$7,664+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$463,000
DeedBook 9307, Page 890

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 6042, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1877