Skip to content

332 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1878

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Aug 20, 2015

Property Information

Block12806
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,626
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$703,000
46%
Improvement Value:$827,600
54%
Total Assessment$1,530,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,178-0.6%
2024$34,393+40.1%
2023$24,551-0.4%
2022$24,643+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

Sq Ft2,626DeedBook 9063, Page 78Recorded9/14/2015

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 5734, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1878