Skip to content

292 Varick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1877
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block12806
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,963+58.3%
2024$35,361+40.1%
2023$25,242-0.4%
2022$25,337+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft560DeedBook 9873, Page 304Recorded1/16/2025

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft3,154DeedBook 9856, Page 442Recorded10/23/2024

Property Sale

Sale
$1,365,000
Sq Ft3,154DeedBook 9563, Page 33Recorded5/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1877