Skip to content

461.5 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block12806
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,306
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
55%
Improvement Value:$551,200
45%
Total Assessment$1,216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,158-0.6%
2024$27,328+40.1%
2023$19,508-0.4%
2022$19,581+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft3,306DeedBook 9472, Page 649Recorded2/14/2020

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3197, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1900