Skip to content

315 Varick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block12808
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,761
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$722,000
53%
Improvement Value:$643,500
47%
Total Assessment$1,365,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,492-0.6%
2024$30,683+40.1%
2023$21,903-0.4%
2022$21,985+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890