Skip to content

483 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block12809
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage4,200
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$740,900
39%
Improvement Value:$1,159,100
61%
Total Assessment$1,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,427-0.6%
2024$42,693+40.1%
2023$30,476-0.4%
2022$30,590-3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4745, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1900