Skip to content

39 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block12905
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$810,000
72%
Improvement Value:$315,400
28%
Total Assessment$1,125,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,130-0.6%
2024$25,288+40.1%
2023$18,051-0.4%
2022$18,119+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft2,656DeedBook 9408, Page 944Recorded6/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900