Skip to content

53 Wayne St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block12906
Lot11
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3.5S-B-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage625
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$309,300
76%
Total Assessment$409,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,140-0.6%
2024$9,197+16.2%
2023$7,917-0.4%
2022$7,947+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft625DeedBook 9593, Page 90Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 9274, Page 942Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 9003, Page 824Recorded10/29/2014

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 8859, Page 787

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8660, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1900