Skip to content

42 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Last Sale Date
Dec 19, 1986

Property Information

Block12906
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-18U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,170,000
39%
Improvement Value:$1,830,000
61%
Total Assessment$3,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,990-0.6%
2024$67,410+40.1%
2023$48,120-0.4%
2022$48,300+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3693, Page 324