Skip to content

300 Barrow St.Jersey City, NJ 07302

Built 1892

Owner
---
Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block12906
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,031
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$614,000
42%
Improvement Value:$848,300
58%
Total Assessment$1,462,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,653-0.6%
2024$32,858+40.1%
2023$23,455-0.4%
2022$23,543+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,000,000
Sq Ft4,031DeedBook 9969, Page 480Recorded3/6/2026

Property Built

Built

Year Built: 1892