Skip to content

144 Columbia Ave(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2015

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Aug 13, 2015

Property Information

Block1301
Lot4
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description3S-F-2U-G-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,660
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
11%
Improvement Value:$629,500
89%
Total Assessment$704,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,731-0.6%
2024$15,830+40.1%
2023$11,300-0.4%
2022$11,342+42.8%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,660DeedBook 9057, Page 795NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015