Skip to content

146 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Date
Feb 17, 1984

Property Information

Block1301
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
45%
Improvement Value:$233,000
55%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,446-0.6%
2024$9,505+40.1%
2023$6,785-0.4%
2022$6,810+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3404, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1920