Skip to content

152 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1999

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Nov 28, 1999

Property Information

Block1301
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,400
27%
Improvement Value:$502,400
73%
Total Assessment$689,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,403-0.6%
2024$15,500+40.1%
2023$11,064-0.4%
2022$11,106+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 5523, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1999