Skip to content

96 De Kalb Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block13201
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,640
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
47%
Improvement Value:$172,100
53%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,201-0.6%
2024$7,247+40.1%
2023$5,173-0.4%
2022$5,192+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft1,640DeedBook 9836, Page 153Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7835, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1890