Skip to content

128 De Kalb Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block12007
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,659
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
36%
Improvement Value:$322,100
64%
Total Assessment$502,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,221+26.4%
2024$8,876+40.1%
2023$6,336-0.4%
2022$6,360+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft1,659DeedBook 9818, Page 745Recorded4/29/2024

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 7619, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1900