Skip to content

9 Stuyvesant Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 21, 2017

Property Information

Block13301
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,300
49%
Improvement Value:$278,500
51%
Total Assessment$547,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,232-0.6%
2024$12,309+40.1%
2023$8,787-0.4%
2022$8,820+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9241, Page 690Recorded10/2/2017

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9194, Page 455Recorded4/19/2017

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 8976, Page 926Recorded6/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1895