Skip to content

2673 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1965
Apartment

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Mar 14, 2005

Property Information

Block13204
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-12U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
30%
Improvement Value:$980,000
70%
Total Assessment$1,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,262-15.6%
2024$37,044+40.1%
2023$26,444-0.4%
2022$26,542+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 7520, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1965